w sprawie regulaminu korzystania z cmentarzy komunalnych w Knurowie
Na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 4, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 713 ze zm.), art. 4 ust. 1, art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1461 ze zm.)
Rada Miasta Knurów uchwala
§ 1.
Wprowadza się regulamin korzystania z cmentarzy komunalnych w Knurowie określony w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały stanowiącym jej integralną część.
§ 2.
Traci moc Uchwała nr XXXVIII/577/09 Rady Miasta Knurów z dnia 16 września 2009 r. w sprawie regulaminu korzystania z cmentarzy komunalnych w Knurowie.
§ 3.
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Knurów.
§ 4.
Uchwała zostaje podana do publicznej wiadomości przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Knurów oraz zamieszczenie w formie elektronicznej na stronie internetowej BIP.
§ 5.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.
ZAŁĄCZNIK
Regulamin korzystania z cmentarzy komunalnych w Knurowie
§ 1.
1. Cmentarze komunalne w Knurowie, zlokalizowane przy ulicach: 1 Maja - Plebiscytowej, Rakoniewskiego i Słonecznej stanowią mienie Gminy Knurów.
2. Nadzór nad cmentarzami komunalnymi sprawuje Urząd Miasta Knurów.
3. (stwierdzono nieważność).
§ 2.
1. Cmentarze komunalne dostępne są:
1) w okresie od 1 kwietnia do 30 września od godz. 700 do zmierzchu,
2) w okresie od 1 października do 31 marca od godz. 800 do zmierzchu,
3) w dniach 31 października, 1 i 2 listopada od godz. 800 do momentu opuszczenia cmentarza przez osoby odwiedzające groby.
2. Uroczystości pogrzebowe odbywają się w dni powszednie w godzinach od 800 do 1500.
Dopuszcza się, po uzgodnieniu z Administratorem, zorganizowanie pogrzebu w innych dniach i godzinach.
3. Załatwianie spraw formalnych i organizacyjnych związanych z przyjęciem do pochowania na cmentarzach, jak też innych związanych z zarządzaniem i utrzymaniem nekropolii odbywa się w biurze Administratora, w dniach i godzinach urzędowania.
§ 3.
1. Miejsce na cmentarzu ustalane jest tylko i wyłącznie dla osoby zmarłej. Nie ustala się miejsca za życia tj. nie dokonuje się tzw. rezerwacji. Powyższe nie dotyczy rezerwacji dokonanych przed wejściem w życie niniejszego regulaminu.
2. Usytuowanie i urządzenie grobu musi być zgodne z planem zagospodarowania cmentarza.
3. Przy wyznaczaniu miejsca pochowania i wyborze formy ceremoniału pogrzebowego oraz budowy grobu uwzględnia się życzenia rodziny zmarłego, o ile nie są sprzeczne z obowiązującymi przepisami.
4. Na grobach można ustawiać pomniki o wymiarach nie przekraczających granic powierzchni grobu określonych w ust. 6, które stanowią maksymalną powierzchnię zagospodarowania.
5. Odstępy - przejścia pomiędzy grobami są ciągami komunikacyjnymi i nie mogą być zabudowane ani utwardzone powierzchnią nieprzepuszczalną. Dopuszcza się wykonanie wokół grobu/pomnika opaski o szerokości 0,2 m z grysu, żwiru lub tłucznia.
6. Ustala się maksymalne wymiary grobów:
1) Grób ziemny dziecinny - 0,60 x 1,20 m.
2) Grób ziemny pojedynczy - 1,0 x 2,30 m.
3) Grób ziemny urnowy - 0,65 x 0,65 m.
4) Grób murowany pojedynczy - 1,00 x 2,30 m.
5) Grób murowany podwójny - 2,00 x 2,30 m.
6) Grób murowany urnowy - 0,65 x 0,65 m.
7. Za korzystanie z miejsc, obiektów urządzeń na cmentarzach komunalnych Administrator pobiera opłaty zgodnie z cennikiem ustalonym w drodze uchwały przez Radę Miasta Knurów.
8. Opłaty za ustalenie miejsca do pochowania zwłok lub prochów uiszcza się jednorazowo na okres min. 20 lat.
9. Przy kolejnym pochówku do istniejącego grobu pobiera się opłatę tzw. pokładne w wysokości 1/20 za każdy rok uzupełniający do 20 letniego okresu użytkowania grobu.
10. Zaległe opłaty naliczane są według stawek obowiązujących w dniu ich uiszczania i pobierane za 20 lat licząc od daty wygaśnięcia ważności poprzedniej opłaty za miejsce, tak aby była zachowana ciągłość.
11. Troska o przedłużenie opłaty należy do bliskich osoby pochowanej w grobie lub sprawujących opiekę nad mogiłą. Administrator nie ma obowiązku powiadamiania dysponenta grobu, bądź członków rodziny osoby pochowanej o wygaśnięciu opłaty.
12. Brak opłaty na kolejne lata skutkuje likwidacją grobu.
13. Likwidację grobu poprzedza ogłoszenie na grobie i tablicy informacyjnej cmentarza umieszczone co najmniej na 3 miesiące przed terminem likwidacji.
14. Elementy likwidowanego nagrobka nieodebrane przez 30 dni pozostają w dyspozycji Administratora bez prawa żądania ich zwrotu lub odszkodowania.
15. Miejsce pochówku po ekshumacji związanej z przeniesieniem zwłok w inne miejsce na wniosek dysponenta grobu pozostaje do dyspozycji Gminy Knurów, w imieniu której działa Administrator, bez zwrotu opłaty za niewykorzystany okres na jaki została uiszczona.
16. W przypadku ekshumacji i przeniesienia zwłok w inne miejsce, dysponent grobu zobowiązany jest do usunięcia wszelkich elementów nagrobka, z zastrzeżeniem ust. 15.
17. Administrator przechowuje i uaktualnia dokumentację związaną z osobami pochowanymi na cmentarzu oraz prowadzi ewidencję grobów zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.
§ 4.
1. Usługę kopania grobów wykonuje Administrator lub wyspecjalizowana firma pogrzebowa.
2. Administrator cmentarza ma prawo do kontroli dokumentu uwierzytelniającego prowadzenie firmy pogrzebowej oraz zlecenia na organizację usługi pogrzebu.
3. Firmy pogrzebowe wykonujące usługę kopania grobów muszą dostosować się do ogólnych norm porządkowych obowiązujących na cmentarzu.
4. Wykopanie i wymurowanie grobu przez firmy pogrzebowe winno zostać każdorazowo uzgodnione z Administratorem oraz zabezpieczone w sposób gwarantujący bezpieczeństwo osobom przebywającym na cmentarzu.
5. Zabrania się murowania ścian w grobach ziemnych i samowolnego przekształcania grobu ziemnego na murowany.
6. Firma wykonująca usługę pogrzebową lub inne prace na cmentarzu zobowiązana jest do pozostawienia miejsca pochówku i jego okolic w należytym stanie.
7. (stwierdzono nieważność).
§ 5.
1. Na terenie cmentarzy zakazuje się wykonywania prac ziemnych, kamieniarskich i budowlanych bez ich uprzedniego zgłoszenia w biurze Administratora.
2. Prace ziemne, kamieniarskie i budowlane mogą być wykonywane wyłącznie przez dysponenta lub sprawującego opiekę nad miejscem pochówku lub wskazane przez te osoby podmioty gospodarcze.
3. Zezwolenie na wykonanie prac ziemnych, kamieniarskich i budowlanych wydaje Administrator na jeden ściśle określony grób. W przypadku wykonywania prac jednocześnie przy kilku grobach, wymagane jest uzyskanie odrębnego zezwolenia na każdy z nich.
4. Dopuszcza się wjazd na teren cmentarza pojazdu mechanicznego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, z zastrzeżeniem, że gabaryty pojazdów nie mogą doprowadzić do niszczenia alejek, grobów i innych urządzeń cmentarnych.
5. Wykonawcom zabrania się zastawiania dróg i przejść pojazdami, pojemnikami, materiałami budowlanymi i sprzętem oraz pozostawiania nieuporządkowanego terenu. Przygotowanie zapraw murarskich winno odbywać się tylko w specjalnych pojemnikach.
6. Zabrania się wykonawcom prac kamieniarsko - budowlanych wrzucania gruzu i odpadów po robotach do pojemników rozstawionych na cmentarzach. Pozostały po remoncie lub rozbiórce gruz i odpady należy wywieźć z terenu cmentarza.
7. Wykonawca prac zobowiązany jest do naprawienia wszelkich szkód powstałych w wyniku jego działalności.
8. Wykonywanie prac nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować z trwającymi ceremoniami pogrzebowymi.
9. Wykonawca winien zgłosić rozpoczęcie i zakończenie prac Administratorowi telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej.
10. Wjazd na teren cmentarza wymaga każdorazowo uzgodnienia z Administratorem, za wyjątkiem służb medycznych oraz utrzymania porządku.
§ 6.
1. Obowiązek utrzymania czystości i porządku na grobie i w jego najbliższym otoczeniu spoczywa na dysponencie lub sprawującym opiekę nad miejscem pochówku.
2. Zieleń na terenie cmentarza podlega ochronie prawnej. Sadzenie drzew lub krzewów może być dokonywane tylko po uzyskaniu pisemnej zgody Administratora. Samowolne nasadzenia będą likwidowane bez uprzedzenia i prawa do odszkodowania.
3. Zagospodarowanie otoczenia grobu utrudniające przejazdy i przejścia pomiędzy grobami, które stanowić będzie przeszkodę w użyciu miejsca grzebalnego/grobu, będzie usuwane przez Administratora bez informowania dysponenta grobu o zaistniałym fakcie. Dysponentowi grobu nie przysługuje żadne roszczenie odszkodowawcze z tego tytułu.
4. Na terenie cmentarzy komunalnych zakazuje się:
1-4) (stwierdzono nieważność).
5) Wprowadzania zwierząt za wyjątkiem psów asystujących osobom niepełnosprawnym.
6) (stwierdzono nieważność).
7) (stwierdzono nieważność).
8) Ustawiania ławek, płotów itp. utrudniających komunikację i ruch pieszy.
9) Przebywania na cmentarzach poza godzinami, w których są czynne.
10) (stwierdzono nieważność).
11) (stwierdzono nieważność).
12) Wjazdu pojazdem mechanicznym bez uzgodnienia z Administratorem.
5. Na terenie cmentarzy obowiązuje system zbiórki odpadów zgodny z obowiązującym Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Knurów.
§ 7.
1-3. (stwierdzono nieważność).
4. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy Uchwały Rady Miasta Knurów w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Knurów.